19 Led

Když jsem chodila do školky, byla sauna součástí jejího areálu. Vidím to jako včera. Sedíme s ostatními dětmi jeden vedle druhého, nahatí. Uprostřed učitelka, v plavkách. Ptáme se, proč? Proč se dobrovolně připravuje o potěšení plácnout s sebou jen tak do sněhu a dělat andělíčky. Odpověď nepřichází. Koukáme po sobě a smějeme se pindíkům a buchtičkám.

Když jsem chodila do školy, sauna sice nebyla součástí jejího areálu, ale byla součástí hodin tělocviku. Vidím to jako včera. Sedíme se spolužáky jeden vedle druhého, nahatí. Učitelka pro jistotu za dveřmi, přece se nebude ukazovat v plavkách. Koukáme po sobě, ale už se nesmějeme. Jenom se zálibně culíme. Rozpálení skáčeme do ochlazovacího bazénku a stydlivě se běžíme převléknout.

Do školy už sice nechodím, ale záliba v saunování mi zůstala. A na rozdíl od dětí, kterým je to, hádám, úplně jedno, proč tam chodí, hlavně, že je legrace, mám k její návštěvě několik významných důvodů:

1. TEPLO

S přibývajícím věkem oceňuji nejvíce holý fakt, že v sauně je teplo. Obzvlášť v sychravém podzimu nebo mrazivé zimě člověk uvítá možnost prohřát si kosti déle než jenom 20 minut ve vaně, máte-li to štěstí a jste jejím vlastníkem, a která notabene vychládá jaksi rychleji, než by bylo zdrávo.

2. OČISTA

Tělesná i duchovní. Nemá cenu rozepisovat se o zdravotních účincích sauny, posílení imunitního systému nebo prokrvení pokožky. Pokud povolíte uzdu myšlenkám všeho druhu a potíte a potíte, odejdou ty nevhodné stejně rychle jako litry potu.

3. SNĚNÍ

Nebo přemýšlení, dle libosti. Já osobně volím mód „snění“, protože kdybych měla přemýšlet ještě i ve volném čase, špatně by to dopadlo. Nejlépe se sní v odpočívárně. To si jen tak ležíte a jste. Ti šikovnější se plynule přepnou do hladiny alfa a čas tak příjemně plyne…

4. PROZŘENÍ

Do sauny chodí různí lidé, kteří mají různá těla. Muži i ženy. Nejsou to modelky ani modelové. Mají různé zadky, různé předky, různé délky chlupů a tak dále. A najednou je úplně jedno, co se píše v časopisech. A všichni jsou krásní – takoví, jací jsou. Protože tak to chtěla příroda, no ne? A mindráky (máte-li nějaké) jdou stranou!

5. ODMĚNA

Pivo. No ano, odměna za minuty utrpení, kdy lapáte ve vytopené kabině po dechu. Nikde nechutná pivo tak dobře, jako v sauně. Když jdou minerály ven, musí jít jiné dovnitř. A i to upadání do hladiny alfa na lehátku v odpočívárně pak jde mnohem lépe. A vlastně i to snění.

A vůbec!

A ještě něco: sauna je skvělé místo pro povolení uzdy hříšným myšlenkám. Ale PŠT! ;-)

 

A když nepomůže sauna, možná pomůže masáž!

Čtěte: Tak trochu jiná masáž

Váš komentář