23 Lis

Běhání pro mě byla vždycky velká záhada. Už od dob školního tělocviku, kdy naše učitelka ignorovala fakt, že mladé dámy by se takovýmito aktivitami zabývat neměly, a týrala nás dlouhými trasami v parku, jsem se snažila pochopit, co na tom všichni mají. A protože touha po objevování byla silná, rozhodla jsem se přijít tomu na kloub.

Na základě série pokusů a omylů jsem se nakonec dopracovala k pěti jednoduchým poznatkům:

1) Na úvod je třeba pořídit si kvalitní literaturu

Většinou se jedná o krásné, barevné a drahé knihy o tom, jak se naučit správně běhat. Do jedné z nich jsem zainvestovala, i když musím přiznat, že jsem ji zatím otevřela jenom jednou. Prolistovala jsem sekci s obrázky, prošla si tréninkové plány, pročetla doporučení slavných lidí, kteří se proběhali až k maratonu, a pokorně se vrátila k Ženám, které běhaly s vlky. Nicméně běhání mi zůstalo ležet v hlavě.

2) Je tedy zcela evidentní, že literaturu je třeba podpořit vědeckými výzkumy

Zapátrala jsem na internetu a zjistila, že běhání má vliv na spoustu věcí: od snížení nadváhy či vysokého tlaku přes zbavení se závislosti na čemkoliv (platí to i pro kapesníky s vůní levandule?) až po zlepšení paměti a odstranění depresí (bude se hodit). Stejný vliv jistě může mít jakékoliv jiné cvičení a pravidelný pohyb, ale hlodající červíček přibýval na síle.

3) Pořád je ale ve hře i nutná dávka přiměřené motivace

Tady mám jasno. Není lepší motivace než návštěva jakéhokoliv obchodu s módou a zkušebních kabinek. Umělé osvětlení v kombinaci s nemilosrdnými zrcadly nenechá na pochybách nikoho. Je třeba pustit se do boje! Kdo uteče, zpevní stehna!

4) A pokud by přece jen nezabralo odhodlání, vždycky se vyplatí nechat si polechtat ego

Jako Marie začala běhat, jo? A pravidelně? A už kupuje o číslo menší sukně? Hm, tak to by bylo, aby něco nebylo! Kam jsem dala tu knihu? Ne tu o vlcích, tu o tom běhání. Bez vlků.

5) Nakonec je třeba vyřešit otázku „Co si vezmu na sebe“?

Nejúčinnější motivátor. Pokud běhat, tak stylově. A pohodlně. Aby to nikde neškrtilo. A aby se v tom dalo dýchat. A aby mi to slušelo. A abych se cítila, jako žena, i když lapám po dechu. A abych měla nožičky jako ve vatě. A abych se mohla soustředit jenom na nádech a výdech a trávu a slunce a ptáčky a vlastně je to běhání docela zábavná věc. Proč jsem to nezkusila už dávno?

Vyběhla jsem. A přežila. A dokonce si to i užila. A světe, div se, objevila jsem jeden velmi pozitivní vedlejší efekt. Běhat totiž chodí spousta zajímavých, sympatických mužů. A tak se stalo, že jsme se s jedním potkali v půli cesty, do cíle doběhli spolu a celé to zakončili skleničkou v příjemné hospůdce. Ale o tom až někdy příště…

A poučení na závěr?

Chceš u mužů sbírat lajky? Začni běhat, kup si najky!

Váš komentář