14 Úno
Ještě jste nebyli v Budapešti? Tak to máte co dohánět! Budapešť je úžasná a zcela určitě stojí za to ji navštívit. Vzhledem mi připomíná Vídeň. Protéká jí řeka Dunaj, která město rozděluje na dvě části – Budín na pravém břehu a Pešť na břehu levém. Ačkoliv se zdá, že je centrum rozlehlé, pohodlně všude dojdete pěšky. Obzvlášť se vyplatí přejít pěšky řeku, protože ze všech mostů je nádherný výhled na [...]

Ještě jste nebyli v Budapešti? Tak to máte co dohánět! Budapešť je úžasná a zcela určitě stojí za to ji navštívit.

Vzhledem mi připomíná Vídeň. Protéká jí řeka Dunaj, která město rozděluje na dvě části – Budín na pravém břehu a Pešť na břehu levém. Ačkoliv se zdá, že je centrum rozlehlé, pohodlně všude dojdete pěšky. Obzvlášť se vyplatí přejít pěšky řeku, protože ze všech mostů je nádherný výhled na obě strany. Na jedné královský palác na vrchu Gellért, Rybářská bašta a Matyášův chrám, na té druhé úchvatná budova Parlamentu.

Dost ale o památkách. Do Budapešti, a Maďarska vůbec, se jezdí především kvůli termálním lázním a výtečnému jídlu, protože dopřávat je třeba nejen tělu a duchu, ale především žaludku.

Cílem tohoto článku je upozornit na místo, kde se dobře papá. Jste-li milovníci domácí kuchyně, nesmíte vynechat tu maďarskou. A kde jinde než v podniku nazvaném Frici Papa.

FriciPapa

 

Restaurace otevřela v roce 1997 a nabízí jedinečnou domácí krmi za lidové ceny. Do sto padesáti korun se zde najíte k prasknutí a ještě večeři završíte osvěžujícím pivem. Obshluha je sice dost „svá“, ale kdo chce, domluví se všude. Dveře se tady netrhnou, narváno mají celý den.

MenuFriciPapa

 

V jídelním lístku budete muset trochu luštit a možná i zariskovat objednání něčeho, o čem si vůbec nebude jisti, co to vlastně v češtině znamená. Třeba okurkových salátů mají tři druhy a v jídelním lístku v němčině je napsáno: 1) okurkový salát, 2) okurkový salát, 3) okurkový salát. Hm. Já to riskla a byly to pikantní nakládačky. Výborné. Stejně jako hovězí guláš na červeném víně s tradičními noky. Olizuju se ještě teď.

Gulash

A když se budete snažit o přečtení názvu v maďařštině, a obzvlášť jste-li žena, obsluha s vámi i zavtipkuje. Dobrou chuť! :-)

A ještě pár rychlotipů:

Ubytování

Osobně nejsem zrovna milovnicí hostelů, ale hostel Adagio překonává sám sebe. K dispozici je několik pokojů, z nichž každý je pojmenován po nějakém maďarském alkoholu. Některé z nich mají k dispozici privátní koupelnu, což je skvělé, pokud cestuje větší skupina lidí. Každé lůžko je vybaveno světlem, elektrickou zásuvkou a závěsem, takže po jeho zatažení máte soukromí. Ve společných prostorách najdete televizi, sedačky s dalšími zásuvkami, knihovničku a velkou, moderně vybavenou kuchyň s výhledem na Alžbětino náměstí (Erzsébet tér), hostel totiž leží v samotném srdci Budapešti, na luxusní Andrássyho třídě (Andrássy út), která je součástí Světového dědictví UNESCO. A to celé je doslova za hubičku.

Jídlo

Na jídlo si určitě zajděte na ulici Király (Király utca), která je narvaná bistry, hospůdkami a vintage obchůdky (úplně na jejím začátku je naprosto dokonalý obchod, kde dostanete koupit punčocháče a ponožky).

Lázně

Lázní je v Budapešti nespočet, v různých stylech a s různou nabídkou. Poradí například stránka Spasbudapest.com, z osobní zkušenosti doporučuji turecké lázně Rudas (jako z Pohádky tisíce a jedné noci) nebo jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě, lázně Széchenyi.

Příjemnou zábavu!

Kdo chce život užívat,
do Pešti vždy jede rád. Juch!

A když ne do Pešti, můžete vyrazit třeba do Znojma – čtěte zde!

Váš komentář