07 Kvě
Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Bezmezně vás miluje, téměř pořád má dobrou náladu, je pro každou legraci a za kus buřta udělá, co budete chtít. V neposlední řadě je ťuťuňuťu na hlazení a v mnoha případech taky jediný živý tvor, který je ochoten vás vyslechnout a neťukat si při tom na čelo. Může v sobě ale takový chlupáč skrývat i pokročilejší funkce, které ocení nejeden náročnější uživatel? [...]

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Bezmezně vás miluje, téměř pořád má dobrou náladu, je pro každou legraci a za kus buřta udělá, co budete chtít. V neposlední řadě je ťuťuňuťu na hlazení a v mnoha případech taky jediný živý tvor, který je ochoten vás vyslechnout a neťukat si při tom na čelo. Může v sobě ale takový chlupáč skrývat i pokročilejší funkce, které ocení nejeden náročnější uživatel?

Pejsci se v naší rodině střídají už od dob mého středoškolního mládí, takže zkušeností mám habakuk. A za tu dobu jsem – mimo jiných – vypozorovala tři zásadní výhody, které vám soužití se psem přinese:

trenažér trpělivosti: nic s vámi nezatočí tak, jako pohled na kompletně okousanou kuchyň.

Když si ráno jdete udělat kávu a po zaostření vašeho pohledu zjistíte, že ty krásné židle, které jste si pořídili nedávno, jsou na podpal, protože během noci přišly o polovinu svých nožiček, nebo že ta luxusní skříň z masivu, kterou obdivovaly všechny vaše návštěvy, už není krásně hladká, ba naopak, je ohryzaná až na morek, přichází náročná zkouška vašeho kardiovaskulárního systému. Jinak řečeno: zabrání několik hlubokých nádechů a výdechů infarktu? Ano, každý majitel čerstvě vylíhnutého štěněte se musí předem smířit s faktem, že první zoubky se prostě vyzkoušet musí, a buď si toho malého prevíta přiváže k noze, aby ho měl na očích, nebo začne šetřit na nový nábytek.

Doporučení: zkuste si uvědomit, že jste si pejska (ve většině případů) pořídili dobrovolně, je to jenom zvíře a o nábytku to není. Když se vám podívá do očí a olízne vám ruku, jde kuchyň stranou.

přírodní termofor: není nutné pořizovat si zahřívací lahev, pes to zařídí za vás.

Taky máte rádi teplou postel? Zahřátou tak, abyste se rovnou zachumlali do peřin a nemuseli složitě přemýšlet, kterou část těla ještě zakrýt a kolikery ponožky ještě vytáhnout ze šuplíku? Pejsek se o vaše pohodlí postará sám. I když nechcete. Stačí odejít z domova a šup, už leží na té největší hromadě peřin. Nemá cenu se rozčilovat, nemá cenu se hádat, přijměte to a buďte rádi, že máte teplo. Jenom se připravte na dlouhé vyjednávání o tom, kterou část postele nedáte a které jste ochotni se vzdát. Pes se vás sám ptát nebude. Je jako voda, obsadí vše.

Doporučení: zkuste si uvědomit, že jste si pejska (ve většině případů) pořídili dobrovolně, je to jenom zvíře a o posteli to není. Když se vám podívá do očí a olízne vám ruku, ještě rádi mu uvolníte místo “v nohách”.

venčení zadarmo: ne psí, to vaše. Pes se vám postará o pravidelný pohyb i čerstvý vzduch.

Ale ne, nemusíte s ním chodit ven, pak se ale připravte na předsíň plnou loužiček a hromádek, protože příroda je příroda a někam to padnout musí. Někdo to řeší plínou, někdo novinami, někdo se smíří s faktem, že pes se prostě musí proběhnout, a to minimálně dvakrát denně. Není nad to vstát uprostřed zimy v šest ráno, vyběhnout do mrazu a dvacet minut předsvědčovat vašeho miláčka, aby se vyčural. Jsou to potvory, záměrně budou čas strávený venku protahovat tak dlouho, dokud vám nezmrzne nos a oni neočuchají všechny čerstvé “výtisky ranních novin”. A když nakonec přispějí svým “článkem”, budete děkovat všem svatým. Že jste to přežili a můžete si konečně dát kafe. A nakonec i za to, že jste ten den vlastně začali docela hezky.

Doporučení: zkuste si uvědomit, že jste si pejska (ve většině případů) pořídili dobrovolně, je to jenom zvíře a o čase to není. Když se vám podívá od očí a olízne vám ruku, ještě rádi vezmete vodítko a vyrazíte do přírody.

Pořídit si psa je závazek. Se vším všudy. Bude chtít jíst, drbat za uchem a běhat za balónem. Ale taky vám přinese spoustu radosti, zábavy a dobré nálady. A když se vám podívá od očí a vy jemu, uvidíte otevřené strdce a ucítíte potoky bezpodmínečné lásky. A ani vám u toho nemusí olizovat ruku… Na mou duši, na psí uši! ;-)

Pokud máte rádi zběsilé básničky o zvířátkách, čtěte: Ranní rýmování

Váš komentář