16 Kvě
Ráda bych vám představila metodu, která mi velmi pomohla na mojí cestě k sama sobě. Udělala pomyslnou tečku za několikaletým snažením pochopit, kdo vlastně jsem a proč v životě dělám věci, které dělám. Octo codes Metodu vymyslela módní návrhářka Táňa Havlíčková na základě svých třicetiletých zkušeností s prací s klienty a klientkami a ano, tušíte správně, je o oblečení. Ale nejen o něm. Táňa totiž neobléká tělo, ale duši. Její [...]

Ráda bych vám představila metodu, která mi velmi pomohla na mojí cestě k sama sobě. Udělala pomyslnou tečku za několikaletým snažením pochopit, kdo vlastně jsem a proč v životě dělám věci, které dělám.

Octo codes

Metodu vymyslela módní návrhářka Táňa Havlíčková na základě svých třicetiletých zkušeností s prací s klienty a klientkami a ano, tušíte správně, je o oblečení. Ale nejen o něm.

Táňa totiž neobléká tělo, ale duši.

Její teorie vychází z učení I-ťing a Táňa v ní dělí lidi do dvou skupin podle toho, jaká energie v nich převládá. Jestli mužská – jang, nebo ženská – jin. (Samozřejmě bere v úvahu fakt, že muži jsou od přírody jangoví a ženy jinové. Takže ve výsledku jsou muži jang-jang, nebo jang-jin, a ženy jin-jin, nebo jin-jang). A tyto dvě skupiny dále dělí do čtyř typů.

Pozn.: Dále budu používat ženský rod, rozdělení však platí i pro muže.

Jang

Nekonvenční rebelka
Ležérní pozorovatelka
Sportovní kamarádka
Extravagantní hvězda

Jin

Romantická princezna
Elegantní dáma
Okázalá diva
Avantgardní čarodějka

Obrázky jednotlivých typů si můžete prohlédnout nad článkem. Schválně, jestli poznáte, který je který.

To, zda se narodíme jako jinoví, nebo jangoví, ovlivňuje prakticky všechno. Způsob chování, způsob myšlení, přístup k opačnému pohlaví, pracovní uplatnění, zájmy a koníčky a samozřejmě i oblékání.

Každý se rodíme ve svém pravém stylu. Jenomže v průběhu života jsme ovlivněni rodinou, školou, církví, společností a ostatními lidmi, kteří svým vlivem velmi často způsobí naše odklonění od svého stylu. Když tatínci nutí holčičky stříhat si vlásky nakrátko. Když maminky vlivem okolností udělají ze svých synů své partnery. Když vám učitelka ve škole místo úkolů navíc, protože jste chytří, vyčítá vaši hyperaktivitu, protože se nudíte. Nebo když vám módní časopisy diktují, že frčí červená a vy ji nosíte, přestože milujete modrou. A tak dále…

Táňa ve své dlouholeté praxi vypozorovala, jak se jednotlivé typy chovají, jaké mají talenty, jak komunikují s ostatními a především co by měly nosit, aby oblečení podpořilo jejich přirozenost. Vezme-li si například sporťačka na ples vysoké podpatky a saténové šaty s vlečkou, rozhodně se v nich nebude cítit dobře. Stejně tak vyrazí-li hvězda do práce v outdoorové bundě a pohorkách, nedojde ani na tramvaj.

Metoda jde do hloubky. Abyste zjistili, kdo vlastně jste, musíte se ponořit do své minulosti. Prozkoumat dětství (lezla jsem po stromech, nebo šila na panenky?), prozkoumat rodinu (jak to má otec? Jak to má matka?), partnerské vztahy, vzdělání, své současné i předchozí zaměstnání a tak dále. Výsledné rozřazení do jednoho z osmi typů obvykle přinese velkou úlevu a pochopení. Nejen sebe, ale i ostatních lidí. A o to tu kráčí především.

Každý jsme jedinečný.

Já osobně jsem se na základě Tániny metody hledala tři roky. Navštívila její seminář, přečetla e-book, knihu, koupila si on-line program a jako třešinku na dortu i video z projektu Moudrá šatna. A rozhodně toho nelituji. Jako by můj život konečně začal dávat smysl. Pochopila jsem, proč dělám věci, jak je dělám, proč jsem se jako dítě chovala určitým způsobem, proč nemůžu dělat určité typy práce, a naopak, co bych dělat měla, jak to mám s partnery a samozřejmě i co bych měla nosit, abych své pravé já – svou duši – podpořila vizuálně a cítila se dobře.

Zkusíte to i vy?

Udělejte si Stylový test, který najdete na webu Táni Havlíčkové. Vsadím se, že vám, stejně jako většině lidí, v testu vyjde chaos. Ale nezoufejte, je to začátek. Na konci vás čeká odměna ve formě prozření, nově sestavený šatník a spousta ušetřených peněz za oblečení, které si koupíte, ale stejně nenosíte, protože to jaksi není ono…

Hodně štěstí!

Upozornění: Stejně jako u všech metod, nelze ani tuhle brát dogmaticky. Nic není černé, nebo bílé.

Jak zpívá Katie Melua ve své písni XXX – video, “the piano keys are black and white, but they sound like a million colours in your mind” – klapky na piánu jsou černé a bílé, ale ve tvé mysli zní jako milion barev…

 

Zdroj obrázku: www.modaaduse.cz

Váš komentář