16 Bře
V dnešním příspěvku se vrhnu na osvětu. Rakovina kůže. Uf! Zní to děsivě, že? Ale děsivé to rozhodně být nemusí. Rakovina kůže se týká každého z nás, i hvězd a celebrit. O svém by mohl vykládat australský herec Hugh Jackman, který byl „pod kudlou” už šestkrát. A taky o tom díkybohu vykládá! V živé paměti mám zážitky z dětství a mládí. Krémy na opalovaní s vysokými ochrannými faktory neexistovaly. Byli [...]

V dnešním příspěvku se vrhnu na osvětu. Rakovina kůže. Uf! Zní to děsivě, že? Ale děsivé to rozhodně být nemusí. Rakovina kůže se týká každého z nás, i hvězd a celebrit. O svém by mohl vykládat australský herec Hugh Jackman, který byl „pod kudlou” už šestkrát. A taky o tom díkybohu vykládá!

V živé paměti mám zážitky z dětství a mládí. Krémy na opalovaní s vysokými ochrannými faktory neexistovaly. Byli jsme rádi, když jsme koupili alespoň Niveu pětku, a vrcholem luxusu byla Sahara s výtažkem z kaštanu, která vaši kůži obarvila na nepřirozený tón hnědé. Dnes bychom to celé označili jako „samoopalovací krém”.

Ani naši rodiče nepřistupovali k prevenci zrovna aktivně. Většinou zaveleli „pocem”, ošmrdlali nám obličej trochou krému a se slovy „mazej na sluníčko” nás vyhnali ven. Spálenou kůži nám pak chladili panthenolem ve spreji, pokud ho zrovna sehnali. Můj tatínek mi ještě nedávno říkal: měla by ses jít opalovat, podívej, jak jsi bílá. Vnímáte to slovo? Opalovat? Vždycky si u toho představím zabijačku a nebohého čuníka, kterému opalujete chlupy z kůže plamenometem.

Rakovina kůže je nejagresivnějším typem tohoto onemocnění. Stres ani nezdravý životní styl na ni nemají žádný vliv. Pouze sluneční záření. Prevence je tedy více než na místě. Proč o tom ale vlastně píšu?

Dohnala i mě. Už tomu bude dlouhých deset let. Na zádech se mi objevila malá tečka a rostla. Což by tak nevadilo, jsem puntíkovaná celá. :-) Ale ta tečka začala svědit. Zmínila jsem se o tom lékařce a dohodly jsme se na odstranění. Všechno v pořádku, pohodička, jazz, stehy za čtrnáct dní. Když mi je sestřička tahala, říká mi: paní doktorka vás chce ještě vidět. Aha, to je od ní hezké, chce to zkontrolovat. Ale paní doktorka měla jiný záměr. Sotva jsem se posadila, řekla mi: to znamínko bylo zhoubné.

Pamatuju si šok. Jak to myslí, zhoubné? To jako rakovina?

Měla jsem štěstí, nádorek byl „in situ”, v první fázi, všechny zlobivé buňky byly uvnitř a ještě nestihly probujet ven. Plakala jsem a pochopitelně se ptala proč. Dnes už je mi to jasné, ráda se zabývám celostní medicínou, tělo prostě potřebovalo pauzu, odpočinek od nesmyslné práce, kterou jsem dělala. Měla jsem se zastavit a zamyslet se nad „smyslem svého bytí”. A taky si uvědomit, že prevence je základ. Že sluníčko léčí, ale také umí zabíjet.

Od té doby chodím pravidelně na prohlídky, které nebolí a jsou zadarmo, při každé sebemenší změně zpozorním. Znám každou tečku na svém těle a dokážu rozlišit, jestli bude zlobit nebo ne. A pokud se mi něco nezdá, neváhám si nechat znamínko v rámci prevence odstranit. Zabere to pět minut a dva týdny nepohodlí, ale mám klid. A díky pozitivnímu přístupu k životu už nedovolím, aby moje tělo napadaly zákeřné bojovnice. A taky se mažu, kudy chodím.

A co vy? Nehostujete na svém těle časovanou bombu?

Máte-li štěstí, zdravý rozum, vůli žít a kapku zodpovědnosti, o své tělo se postaráte. Zajděte si na preventivní prohlídku, zdravotní pojišťovny je plně hradí a objednat se můžete kamkoliv. Neměli by vás odmítnout. Sluníčko začíná svítit, ať jste připraveni na novou sezónu!

Hodně štěstí!

P.S. Článek píšu s jednou nohou nahoře. V rámci prevence jsem se rozloučila s dalším znamínkem a těším se, až zase budu moct běhat jako srnka! A tančit! :-)

Váš komentář