23 Říj
Koučování je podle mého názoru malý zázrak. Je to řízený proces změny, katalyzátor, pomocná ruka i motivační nakopávač, záchranná síť i teplá deka, která vás přikryje, když budete na cestě změny drkotat zuby. Kouč vás podpoří, podrží a nevzdá to, i když vy budete na konci s dechem. Nepoleví. Bude tu pro vás. A bude ve vás věřit. Nicméně práci za vás neudělá. Tu odvedete vy sami. Sepsala jsem pro [...]

Koučování je podle mého názoru malý zázrak. Je to řízený proces změny, katalyzátor, pomocná ruka i motivační nakopávač, záchranná síť i teplá deka, která vás přikryje, když budete na cestě změny drkotat zuby. Kouč vás podpoří, podrží a nevzdá to, i když vy budete na konci s dechem. Nepoleví. Bude tu pro vás. A bude ve vás věřit.

Nicméně práci za vás neudělá. Tu odvedete vy sami. Sepsala jsem pro vás pár bodů, které byste měli vědět před tím, než se pro koučink rozhodnete. Tady jsou:

Co je na začátku?

Stejně jako není příliš reálné zhubnout po jedné hodině strávené v tělocvičně, nemůžete čekat zázraky ani od jedné hodiny koučování, pokud s ním a s koučovacím procesem nemáte žádné zkušenosti.

První sezení slouží k tomu, abyste si s koučem ujasnili svůj záměr a cíl a zjistili, jestli si tzv. sednete. Každý kouč je jiný, každému vyhovuje něco jiného a je jenom na vás, komu se svěříte. Pokud se vám na kouči něco nezdá, pravděpodobně k vám hovoří vaše intuice a nabádá vás k tomu, abyste se porozhlédli někde jinde. Udělejte to.

Co se děje dál?

Máte vybráno? Paráda! Nicméně vyhráno zatím nemáte. Abyste – za pomoci kouče – změnili něco ve svém životě, musíte splňovat následující podmínky (a věřte mi, bez nich to opravdu nepůjde!):

1. Musíte chtít

Nic ve svém životě nemůžete změnit a ani se neposunete dopředu, pokud nebudete chtít. Mluvit o tom nestačí. A snít o tom taky nestačí. Sama jsem toho příkladem. Chodila jsem na kurzy, četla knihy, zkoušela různé metody a pořád jsem se divila, proč změna nepřichází. Dokud jsem nepřišla na to, že ji NECHCI. Že se nechci probudit a vystoupit ze starého zaběhnutého pořádku. Bylo mi v něm dobře. Mohla jsem si stěžovat na dětství, za všechno mohli rodiče nebo společnost a tak dále a já chudinka nešťastná, co já jsem zmohla… Houby! Musíte skutečně chtít. Já jsem začala chtít v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že nechci. Přiznala jsem si to, přijala jsem to. A změnila.

2. Musíte něco dělat

Takže už jste se rozhodli, že chcete. Super! Ale jenom chtít nestačí. Chcete-li se skutečně posunout, musíte pro to něco udělat. Ale já nevím, kde začít! slyším vás až do svého obýváku. V tomto bodě máte spoustu možností. Můžete se poradit s přáteli, můžete si přečíst nějakou knihu, můžete si sepsat na papír, co vlastně chcete a jak toho dosáhnout, nebo si můžete domluvit schůzku právě s koučem. Ten je tu od toho, aby vás rozhýbal k akci! Jako třeba já. :-) A taky budete muset zatnout zuby a plnit domácí úkoly, v případě koučování tzv. akční plán. Pokud budete chtít.

3. A musíte vytrvat

Žádná změna se nestane přes noc. I když budete mít silný aha-moment nebo uvědomění, bude vám a vašemu tělu chvíli trvat, než si všechno přebere, přehodí potřebné výhybky a rozjede se podle nového jízdního řádu. Ale nebojte se, jakmile si něco uvědomíte, už se o krok zpátky nevrátíte. Právě naopak. Zkuste si to představit jako počítačovou hru. Dokončili jste jedno kolo hry a posunuli se “o level” výš. Ne níž. Výš. Z vašeho podvědomí jste na denní světlo vytáhli skrytý poklad. Jupí!

Je to na dlouho?

Proces změny je běh na dlouhou trať. Na místě je velká trpělivost. Proto vám každý kouč doporučí ne jedno, ale sérii koučovacích sezení. Věřte jim, vědí, o čem mluví.

V případě tzv. transakčního koučinku (běžná, každodenní témata – změna akce) je to 4-5 sezení (a více): jedná se o změny typu “chci se naučit anglicky”, “chci si udělat řidičák”, “chci zhubnout 2 kila do plavek”.

V případě tzv. transformačího koučinku (závažnější, celoživotní témata – změna člověka) je to 10 sezení (a více): “chci se vyrovnat s rozvodem”, “chci začít úplně nový život”, “chci změnit práci a nevím, co by to mělo být”.

Uf! A teď něco pozitivního, prosím!

Walt Disney kdysi řekl: „Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i udělat!” Kolikrát jste si v životě říkali, že byste něco chtěli mít jinak, kolikrát jste se zasnili, ale pak si řekli, že na to nemáte, že si to nezasloužíte a že to není pro vás?

Můžu vás ujistit, že máte, na co budete chtít. Že si zasloužíte, co budete chtít. A že dokážete, co budete chtít. Jenom CHTÍT (viz výš). Každý máme potenciál k tomu, abychom se učili nové věci. Každý máme potenciál, abychom žili život podle našich představ. Každý z nás se může v každém okamžiku a v každé situaci rozhodnout, kterou cestou se vydá.

Pokud si něco hodně přejeme, celý vesmír se spojí, aby nám v tom pomohl. Nejsem sice vesmír, ale spojím se s vámi velmi ráda. A podpořím vás. Společně se postaráme o to, abyste už nemuseli jenom snít.

Pojďme dělat zázraky! :-)

Pomůžu vám posunout se kupředu: vyzkoušejte koučink, nebo konzultace.

Pomůžu vám dotáhnout vaše projekty – vyzkoušejte projektové dotahování.

 

Váš komentář