05 Dub
Když se řekne lázně, představí si řada lidí chlípné lázeňské šviháky v bílém obleku, kteří obíhají všechny podniky široko daleko a svým (ne)nuceným chováním se snaží ulovit hihňající se dámy. Já si představím nekonečné, líné nicnedělání kombinované s péčí, kterou vám věnují usměvaví zaměstnanci příslušného lázeňského hotelu. Realita sice není tak růžová, ale nikdo mi nevymluví, že než se smažit týden u moře, je lepší rozmazlit se v některých z [...]

Když se řekne lázně, představí si řada lidí chlípné lázeňské šviháky v bílém obleku, kteří obíhají všechny podniky široko daleko a svým (ne)nuceným chováním se snaží ulovit hihňající se dámy. Já si představím nekonečné, líné nicnedělání kombinované s péčí, kterou vám věnují usměvaví zaměstnanci příslušného lázeňského hotelu. Realita sice není tak růžová, ale nikdo mi nevymluví, že než se smažit týden u moře, je lepší rozmazlit se v některých z českých či moravských lázní.

Vždycky jsem musela mít něco lepšího, takže jsem nelenila a na stará kolena si pořídila fungl nový syndrom vyhoření a s ním jako bonus i zablokovanou krční páteř. A protože jsem žena činu a mám se ráda, rozhodla jsem se odpočinout si v lázních.

A proč?

Neboť pobyt v lázních má řadu nesporných výhod. Tak například:

– odpočinek: ten především. Jste-li dostateční workholici, kteří se neobejdou bez práce nebo čehokoliv, co vás udržuje ve střehu, budete mít ze začátku problém dostatečně se uvolnit. Příkazy typu “povolte všechny svaly” pro vás budou tak snadné, jako kdybyste po kaktusu chtěli, aby okamžitě přestal píchat. Ale věřte mi, pokud se vědomě rozhodnete, že následujících pár týdnů nemusíte nic, půjde to samo.

– procedury: všeho druhu. Některé jsou méně, některé více zábavné, ale všechny stojí za “ochutnání”. U masáží se například od upovídaného personálu dozvíte, proč mají tak nízké platy, zatímco generální ředitel si vozí zadek v audině, u parafínových zábalů, že s nimi místo likvidace někteří nadšenci topí, a v případě rašelinové koupele zase zjistíte, jaké to asi je koupat se ve vaně plné hovínek, jenom k tomu bahnu nesmíte čuchat moc zblízka.

– důchodci: jsou zlatí! Většina z nich si totiž jede lázně užít a nevěřili byste, jak se dokážou odvázat. Potkáte je všude: v tělocvičně, v jídelně, na kolonádě i v nočních klubech. Tam obzvlášť. Posilněni kapkou něčeho silnějšího a vědomím, že svět je jejich, paří jako o život. A je s nimi fakt legrace! Hlavně v té tělocvičně, když ti méně mohoucí žárlivě pokukují po těch mohoucnějších a dožadují se přesunu do jiné skupiny, protože tato je moc pokročilá.

– jídlo: uf! Máte-li plnou penzi, bude jíst a jíst, až vám to poleze ušima. Zřejmě ve snaze vyživit procedurami zmožené pacienty je jídlo velmi syté. Velmi. Ráno, v poledne i večer. Ale čert to vem, dieta se dá držet kdykoliv, tady je třeba si to užít. A máte-li kromě plné penze štěstí i na obsluhující učně, budete se bavit jejich neznalostí (budiž jim omluvou mládí): “Dala bych si mátový čaj, prosím.” – “Mátový bohužel nemáme, ale přinesla jsem vám peprmintový, nevadí?”

Pobyt v lázních má ovšem, minimálně pro mě, i malé mušky:

– sledování času: ano, bez práce nejsou koláče. I když je to snad jediná povinnost, kterou v lázních máte. Abyste přišli včas na procedury, abyste přišli včas na kontrolu, abyste přišli včas na jídlo nebo abyste přišli včas na kulturní akce. Takže budík a spolehlivé hodinky s sebou!

– hotelový účet: který je třeba na konci pobytu vyrovnat. Ono je tak jednoduché říct “napište mi to na účet”! A pak se nestačíte divit. Jsou tací, kteří platí vše na dřevo, aby měli jasno, ale znáte to. Virtuální peníze jsou taky peníze, a než s sebou vláčet ty reálné, je lepší dát to “na sekyru”.

A v neposlední řadě:

– návrat do reality: no ano, všechno jednou skončí, i pobyt v lázních…

Není pravda, že lázně jsou jenom pro starší a pokročilé. Lázně jsou pro všechny bez ohledu na věk. A pokud je naše země tak bohatá, že minerálka tryská ze země na každém rohu, je třeba toho využít! A proto vyzývám všechny:

Mějme se rádi a dopřejme si čas od času péči, kterou si tak zasloužíme!

 

Chceš-li zdravý být a fit,

opusť dům a opusť byt,

jak na zdraví a na ženský

ví jenom švihák lázeňský!

 

Máte rádi vtipné básničky o zvířátkách?

Najdete je v knihovniče Ranní rýmování!

Váš komentář