30 Bře
Představte si, že každý z nás má v těle malého človíčka, malého marťana. A ten marťánek nemluví česky, ani anglicky, ani jiným jazykem, kterému bychom mohli rozumět. Mluví marťansky. A jedinou možností, jak se s ním domluvit, je, že se marťanštinu naučíme. Mluvím o řečovém centru v pravé mozkové hemisféře, které se chová výše popsaným způsobem. Nejen o něm pojednává kniha pedagoga Marka Hermana „Najděte si svého marťana”, jejíž ambicí [...]

Představte si, že každý z nás má v těle malého človíčka, malého marťana. A ten marťánek nemluví česky, ani anglicky, ani jiným jazykem, kterému bychom mohli rozumět. Mluví marťansky. A jedinou možností, jak se s ním domluvit, je, že se marťanštinu naučíme.

Mluvím o řečovém centru v pravé mozkové hemisféře, které se chová výše popsaným způsobem. Nejen o něm pojednává kniha pedagoga Marka Hermana „Najděte si svého marťana”, jejíž ambicí je marťansky vás naučit. Pokud budete chtít.

Marek Herman se rozhodl, že napíše knihu o psychologii. Ovšem způsobem, který bude srozumitelný všem. Žádné složité odborné texty, žádné citace expertů, žádné krkolomné definice. Kniha sice vychází z prací jiných autorů, z odborných seminářů, které autor sám navštívil, a z jeho vlastních zkušeností, nicméně je psána právě pro malého marťana – jeho jazykem – a pro odlehčení je vtipně doplněna jednoduchými kresbičkami.

Dílko je rozděleno do šesti přehledných kapitol členěných pomocí odrážek. Důležité názvy kapitol či klíčová slova jsou zvýrazněna tučně, což usnadňuje porozumění textu. Autor se často odkazuje na díla svých kolegů, na konci knížky najdete seznam doporučené literatury. Jste také aktivně vyzýváni k psaní poznámek, a to přímo mezi řádky, prostoru na to máte dost.

A o čem to vlastně celé je? Kniha vás laskavým způsobem přiměje podívat se na svět očima malého dítěte, které nerozumí manipulacím, složitým větným konstrukcím nebo hrám na „až” a „jestli”. Naučí vás, jak přistupovat sami k sobě a o důležitosti sebe-rozvoje, jak přistupovat k dětem, jste-li (pra)rodič, a také jak přistupovat k žákům, jste-li jejich učitel. Nejvýznamnější vývojovou fází člověka je podle autora věk do šesti let a vy dostanete podrobný návod jak pracovat právě s malými dětmi tak, abyste jim ušetřili hromady peněz za psychoterapii v dospělosti. ;-)

Komu je kniha určena?

Komukoliv, kdo chce proniknout do hloubky svého ducha a domluvit se nejen se sebou, ale především s druhými. Rodičům, kteří mají zájem na tom, aby z jejich malých marťánků vyrostly zdravé a sebevědomé osobnosti. Osvíceným učitelům, aby se naučili přistupovat k dětem z pozice partnera a ne z pozice moci a síly.

Co vám přinese?

Kromě příjemného zážitku ze čtení a úsměvu, který přitom budete mít na rtech, vám kniha představí řadu metod, které můžete použít pro svůj seberozvoj, pro zlepšení komunikace s druhými a především abyste pochopili, co se odehrává v hlavičkách malých dětí a naučili se s nimi komunikovat. Možná vám také dojde, v čem chybovali vaši rodiče a jak se to odráží na vašem dospělém chování a vztazích. Odměnou vám bude pochopení sebe sama, pocit úlevy a možné odpovědi na vaše otázky a pokud jste rodiči, tak také spokojené dětství a zdravý vývoj vašich dětí, budete-li schopni nabízená řešení uvést do každodenní praxe.

Na co si dát při čtení pozor?

Z laického úhlu pohledu jsem nenašla nic, co by vám při čtení mohlo vadit.

Můj dojem z knihy

Málokterou knihu přečtu na jeden zátah. Tato se četla sama. Svěží, vtipná, rychlá a zábavná… asi jako lehoučký tvarohový dortík s ovocem a želatinou. Většinu věcí už jsem znala z práce na svém seberozvoji, ale velmi ráda jsem si je osvěžila v ucelené a přehledné formě. Stále se dokážu rozčílit nad přístupem některých rodičů, které autor v knize popisuje, ale rychle se vrátím do neutrálu. Rozplakala jsem se jednou. V kapitole, ve které autor rozebírá situaci, kdy má otec potřebu bít své malé děti, obzvlášt holčičky.

Závěr?

Doporučuji všemi deseti!

„Pokud chci druhého člověka opravdu oslovit a pohladit, pokud chci budovat důvěrný vztah, pokud chci uspokojit jeho hlad po podnětech, pak musím nejprve oslovit toto malé dítě v každém z nás – malého marťana.”

Marek Herman
Najděte si svého Marťana
Vydavatelství Hanex, 2008

Váš komentář