14 Pro

Lidé a vztahy mezi nimi mě nepřestanou fascinovat. Jak jsme každý jiný, originální, jak spolu komunikujeme, vycházíme, milujeme se a nenávidíme. Do jaké míry jsme schopni se domluvit a jak moc si dovolíme sami sobě, abychom uspokojovali své potřeby a nenechali se ovlivnit názory našeho okolí na to, co je ještě normální a co už spadá do kategorie „úchylka“.

Vždycky si ráda přečtu zajímavou knihu o vztazích a vždycky jsem napjatá, co nového se naučím, pochopím, jestli a kam mě názory jiných lidí posunou. A musím říct, že se občas nestačím divit! Posledním úlovkem do sbírky měničů názorů na svět a život je kniha „The Ethical Slut“ (Morální coura). Přiznám se, že jsem ji zakoupila z čiré zvědavosti, a to na základě diskuse s kamarádem, který žije v otevřeném vztahu. Zpočátku jsem to vůbec nechápala; proč? co z toho máš? Pak jsem to chvíli nechala být. A pak jsem se rozhodla, že tomu přijdu na kloub.

„The Ethical Slut“ je tak trochu jiná kniha o vztazích. Je to kniha o nejrůznějších typech vztahů, jaké si dovedeme představit (a mnohdy i nedovedeme, máme-li dostatečně úzkoprsé uvažování). Je to „praktický průvodce polyamorií, otevřenými vztahy a ostatními dobrodružstvími“. Autorky se nebojí nazývat věci pravými jmény a na základě vlastních životních zkušeností přesvědčí čtenáře o tom, že člověk může mít tolik vztahů, s tolika lidmi a s tolika nejrůznějšími přístupy k sexu a intimnímu životu, na kolik mu stačí velikost jeho srdce, obsah jeho peněženky a efektivita jeho timemanagementu (den má jenom 24 hodin).

A teď na emoční notu: je to ta nejupřímnější a nejlaskavější kniha o vztazích, jakou jsem kdy četla. I ten nejnormálnější heterosexuál bez jakýchkoliv nároků na zpestření svého sexuálního života si z knihy zákonitě musí odnést dojem, že všechny lidské bytosti bez rozdílu čehokoliv jsou úžasné takové, jaké jsou, a zaslouží si to nejlepší, pokud jde o jakoukoliv životní potřebu. A ti odvážnější načerpají nekonečný zdroj vzrušující inspirace. Na psí uši!

Ráda bych se s vámi podělila o zlomek myšlenek, které mě při čtení zaujaly a které se dají aplikovat na jakýkoliv vztah (volně přeloženo z angličtiny):

– Něco jedinečného můžete sdílet s ostatními až tehdy, když si vybudujete uspokojivý vztah sami se sebou.

– Abychom mohli poznat, milovat a respektovat jiného člověka, musíme nejprve poznat, milovat a respektovat sami sebe.

– Základem každého vztahu (a otevřeného především) je fakt, že nikdo nemůže vlastnit nikoho jiného.

– Pokud budeme přijímat ostatní takové, jací jsou, tady a teď, můžeme zažít úžasná překvapení, která nám více než nahradí občasná zklamání. (způsobená našimi domněnkami)

– Na všechno, co se vyplatí dělat, se vyplatí čekat, dokud nepřijde správný čas.

Nakonec jedna revoluční, pro ty, kteří by to snad ještě nevěděli:

– Perfektní milenec je vždy k dispozici… přímo ve vaší kůži. ;-)

 

No a pro zvědavce: ano, po přečtení knihy skutečně mám jiný přístup. Změnila jsem myšlení. Otevřela jsem své srdce a vnímání. Netvrdím, že otevřené vztahy jsou můj šálek kávy, nicméně už chápu „proč“.

A nakonec, kdo ví…? :-)

The Ethical Slut
(A practical guide to polyamory, open relationships & other adventures)
Dossie Easton, Janet W. Hardy

 

Váš komentář