31 Pro
Poslední den v roce jsem nikdy nevěnovala bilancování. Spíš vymýšlení, co si připravíme dobrého, abychom si mohli s přáteli v průběhu večera naplnit žaludky k prasknutí, a kterým alkoholem to vše spláchneme. Ale letošní rok je jaksi jiný. Rok 2013 bych přirovnala k jízdě autem. Byla dlouhá, plná výzev a rozhodování, vyžadovala hbité přehodnocování situací a rozhodně na ní nebyla nuda. Žádná jízda (tedy možná na výjimky) nevede po rovné, pečlivě upravené cestě, po které [...]

Poslední den v roce jsem nikdy nevěnovala bilancování. Spíš vymýšlení, co si připravíme dobrého, abychom si mohli s přáteli v průběhu večera naplnit žaludky k prasknutí, a kterým alkoholem to vše spláchneme. Ale letošní rok je jaksi jiný.

Rok 2013 bych přirovnala k jízdě autem. Byla dlouhá, plná výzev a rozhodování, vyžadovala hbité přehodnocování situací a rozhodně na ní nebyla nuda.

Žádná jízda (tedy možná na výjimky) nevede po rovné, pečlivě upravené cestě, po které jedete středem jenom vy a široko daleko nepotkáte ani živáčka. V drtivé většině se potýkáte s ne příliš upravenou silnicí, na které je občas díra, občas vám od kola odstřelí kamínek, a když máte štěstí, potkáváte vyspělé řidiče, kteří respektují pravidla hry, předpisy a řekněme morální zásady. A pokud ne, je jenom na vás, co si s tím počnete.

Moje jízda byla nečekaná, plná zvratů, překvapivých momentů, při kterých jsem s pusou otevřenou přicházela na nové a nové dovednosti a schopnosti, které ovládám. S lehkou nohou na plynu jsem prosvištěla všemi křižovatkami, občas mi došel benzín, občas voda do ostřikovače, občas jsem píchla, počasí bylo vrtkavé, chvíli zataženo, potom sluníčko.

Přes to všechno jsem dorazila do cíle. Auto jsem možná trochu odřela, ale stále září veselými barvami. Protože chci. A protože pro to dělám, co můžu. Protože mám možnost volby. Mohla bych ho prodat, zavřít se doma a nevytáhnut paty. Ale ne, já to neudělám. Přejedu ho leštěnkou, natankuju a hned zítra se spolu vydáme na další cestu. Rokem 2014.

Na té bych přála nám všem oči (a srdce) otevřená dokořán, stále plnou nádrž nápadů, inspirací a humoru, a správná rozhodnutí na všech životních křižovatkách! Šťastnou cestu!

Váš komentář