24 Led
Miluju cestování a na něm mě ze všeho nejvíc baví poznávání míst, o která běžný turista leckdy ani nezavadí. Strávila jsem pracovní týden ve Znojmě. Ze Znojma dýchá historie na každém kroku. Až po střechu je naplněno nádhernými historickými budovami, úzkými křivolakými uličkami s domečky jak pro panenky a se spoustou kaváren, krámků a obchůdků, že nevíte, kam se koukat dřív. Najdete v něm hrad, rotundu, pivovar, rozsáhlé podzemí, kostely, [...]

Miluju cestování a na něm mě ze všeho nejvíc baví poznávání míst, o která běžný turista leckdy ani nezavadí. Strávila jsem pracovní týden ve Znojmě.

Ze Znojma dýchá historie na každém kroku. Až po střechu je naplněno nádhernými historickými budovami, úzkými křivolakými uličkami s domečky jak pro panenky a se spoustou kaváren, krámků a obchůdků, že nevíte, kam se koukat dřív. Najdete v něm hrad, rotundu, pivovar, rozsáhlé podzemí, kostely, klášter, vinice a sklípky, ze kterých si nebudete moct vybrat. A jako bonus vám po týdnu stráveném v tomto městě v žilách místo krve poteče víno.

Ráda bych se s vámi podělila o pár tipů na místa, která stojí za to ve Znojmě navštívit. Osobně jsem je všechny vyzkoušela nejen já, ale i moje peněženka.

Potěcha chuťových buněk

Chez Martine (Velká Michalská)

Chez Martine je přesně ten podnik, ve kterém se budete cítit jako u maminky. Majitelka Martina Špačková vaří každý den obědy z čerstvých surovin, nabídku vystavuje na svém Facebooku včetně fotek. Vybrat si můžete porci malou, nebo velkou, ať už jde o polévku nebo hlavní chod. Po obědě zákusek a kávu do hrnečku po babičce. Podnik je zařízen v provensálském stylu, bílý nábytek, na každém stole karafa s vodou. Neznalí z ulice nepoznají, že je za zdmi restaurace, přesto se u ní dveře netrhnou! Doporučuji všemi deseti!

IMG_20170121_123552

 

Kavárna U Mlsného kocoura (Velká Mikulášská 40)

Odpolední kávu si můžete dopřát například v kavárně U Mlsného kocoura. Pohodlně se usaďte a nechte se hýčkat příjemnou obsluhou. Kávu vám naservírují do hrnečku s vtipným překvapením, které odhalíte, až dopijete. Ne, neprozradím! Kavárna je vůbec vtipná. Dělá čest svému názvu, kočky tam najdete všude. I na dveřích od toalety. Ochutnala jsem zde výtečný Sachr a medovník mi ochotně zabalili s sebou. Připojit se můžete na wifi.

Kavarna u kocoura

KAFE U Radnice  (Obroková 10)

Neméně příjemným útočištěm je kavárna U Radnice. Malá útulná kavárnička hned pod Radniční věží vám nabídne skvělou kávu a úžasné dortíky. Ochutnala jsem tapiokový pudink s bílou čokoládou a ovocem, čokoládový dort nebo lanýžový dortík a za ušima se olizuju ještě teď. S oblibou jsem sem chodila pracovat, i tady je wifi a milá obsluha samozřejmostí.

IMG_20170121_124359

Ubytování

Penzion U císaře Zikmunda (Horní náměstí 5)

Krásně opravený penzion nabízí ubytování v romantických apartmánech s vlastní kuchyňkou, snídaně vás ráno bude čekat v košíčku před dveřmi pokoje. V penzionu se také nachází nádherné klenuté sklepení, které si můžete pronajmout například na firemní večírek nebo degustaci vína. Jedné z místností ve sklepě vévodí originální krbová kamna, z nichž sálá příjemné teplo. Ve sklepení se také konají koncerty, má skvělou akustiku.


IMG_20170121_123924-2

Kaplanka (U Branky 6)

Velmi příjemný penzion v historickém centru Znojma. Ubytovat se můžete v pokojích či apartmánech různého typu, v penzionu je i kavárna a vinárna (sklípek). Hosté mohou využít zahradu s přírodním jezírkem, ze které je nádherný výhled na řeku Dyji a okolní vinice.

Kaplanka

Móda a design

Butik Brusinky (Kollárova 3)

Originální obchůdek, ve kterém najdete módu z výběrových second-handů i modely kreativních mladých návrhářů. Koupit tu můžete i knihy a časopisy nízkonákladových vydavatelů (např. Baobab), hračky, barevné ponožky, české síťovky nebo autorské šperky a malé drobnosti, které sice vůbec nepotřebujete, ale udělají vám velkou radost!

IMG_20170121_135152

Stella Znojmo (Veselá 3)

Kouzelný obchůdek zastrčený v jedné z úzkých uliček. Dostanete v něm krásné dřevěné hračky pro nejmenší, doplňky, které ozdobí váš byt či dům, nábytek z masivu a další věci, a to za velmi příznivé ceny. K dostání jsou v něm i voňavá mýdla, vykuřovadla (např. bílá šalvěj, která zas tak k sehnání není), kameny a vůbec dárky, kterými potěšíte sebe i blízké.

10703803_288415657949129_8661838083212117943_o

Foto: Facebook Stella Znojmo

Zábava

Na Věčnosti (Velká Mikulášská 11)

Dům Na Věčnosti je na dvě patra. V tom horním, resp. v přízemí, je vegetariánská restaurace, ve které si vychutnáte pokrmy z čerstvých surovin. Já měla polévku z červené řepy a čerstvý kváskový chléb, obojí skvělé. Místo je příjemné a klidné, jako na věčnosti. Ve sklepě se schovává hospůdka, jedno z míst, ve kterém se ve Znojmě konají klubové koncerty. Vzhledem a atmosférou “undergroundový” pohodový podnik, pokud vám ovšem nevadí, že se v něm kouří. Scházejí se v něm všechny generace.

Na Vecnosti

A jeden tip pro dámy

Krejčovství a módní doplňky u Čurdů (Zámečnická 8)

Krásné kabelky, teploučké čepice, rukavice a jiné drobnosti nakoupíte v malém obchůdku hned vedle krejčovství. Velmi ochotná paní prodavačka zvládla najednou obsloužit tři zákaznice, aniž by utrpěla kvalita obsluhy. Není divu, že každá z nás si odnesla minimálně jednu věc. V mém případě dvě. Dovnitř tedy vstupujte pouze za předpokladu, že máte na účtu dost peněz a jste ochotny/i “pustit chlup”.

IMG_20170121_132306-1

 

A co vy? Znáte Znojmo? Máte v něm i vy nějaké oblíbené místo? :-)

K čemu všemu je vlastně dobré cestování se dočtete v tomto článku!

Váš komentář