05 Pro
Létáte letadlem? Jezdíte vlakem? A co nočními autobusy? A máte rádi dobrodružství? Občas si říkám, že všeho moc škodí. Čtěte. To si tak v klidu letíte odpoledne z Toulouse do Prahy, abyste následně stihli noční vlak do Brna, a chystáte se na přistání, pozorujete město ozářené tisíci světýlek, svítící měsíc, linoucí se magistrálu, strahovský stadion, linoucí se magistrálu, strahovský stadion, linoucí se magistrálu… moment! Třikrát po sobě to samé? A [...]

Létáte letadlem? Jezdíte vlakem? A co nočními autobusy? A máte rádi dobrodružství? Občas si říkám, že všeho moc škodí. Čtěte.

To si tak v klidu letíte odpoledne z Toulouse do Prahy, abyste následně stihli noční vlak do Brna, a chystáte se na přistání, pozorujete město ozářené tisíci světýlek, svítící měsíc, linoucí se magistrálu, strahovský stadion, linoucí se magistrálu, strahovský stadion, linoucí se magistrálu… moment! Třikrát po sobě to samé? A před půl hodinou už jste měli být na zemi? Hm, něco tu nehraje. Ok, kroužíte nad Prahou a říkáte si, aha, nějaký problém na letišti, možná počasí. Nebylo by marné, kdyby to otočili a letěli rovnou do toho Brna.

Po půl hodině kroužení konečně přistanete, na zemi vrstva čerstvého sněhu, opodál rozmrazují letadlo, což původně vypadalo, jako kdyby ho hasili. Aha. Takže počasí. Zpoždění letadla naštěstí nemá vliv na odjezd vlaku. Jenže…

Dojedete na nádraží a zjistíte, že vlak odjíždějící ve 21:00 má 20 minut zpoždění. Ok, to se dá přežít. Jenomže pak vám přijde esemeska od Českých drah, ve které se píše, že váš vlak má 40 minut zpoždění. Podíváte se na tabuli, ta trvá na dvaceti. Pro jistotu zkontrolujete idos.cz a ten potvrzuje informaci v esemesce. Napadne vás, že vám to dráhy asi dávkují po kouscích, abyste byli naštvaní jenom tak trošku.

Sklopíte zrak k časopisu. Když ho po deset minutách zvednete, zjistíte, že váš vlak ze světelné tabule zmizel. Ha! Šok? Panika? Zachovejte klid! To musí být omyl! Říkáte si, co když ten vlak ujel. Ale jak esemeska tak idos.cz stále hlásí svých 40 minut. Kouknete znovu na tabuli a vlak je zpět. Úleva! Jdete se zeptat na informace.

Nejste sami. Paní už je z té záplavy dotazů naštvaná. Počkat! Kdo tady má právo být naštvaný? Ptáte se co a jak. Prý se vlak zrovna sestavuje na odstavném nádraží. Nezajímá vás, na kterém nádraží se vlak sestavuje. Zajímá vás, kdy pojede. Paní krčí rameny. Slevu nedostanete, ale můžete se vzdát cesty. Dostanete peníze zpátky. Nechcete peníze, chcete se #@hgrrrf!?@ dostat zpátky do svého rodiště tak, abyste stihli noční autobus, který jede pouze jednou za hodinu.

Vrátíte se zpátky před tabuli. Ta hlásí zpoždění ve výši 60 minut. Za deset dalších minut České dráhy přihazují dalších deset. Jsme na sedmdesátce. Vzdáváte to a smíříte se s jízdou taxíkem. Účtenku vám dráhy neproplatí. No a? Tak jsme vlak přistavili o hodinu později, bóže. Za pět minut vypíší číslo nástupiště. Možná by ten autobus šel ještě stihnout. Běžíte na perón. Vlak nikde. Dělají si srandu?

Přijede. Kouknete se na jízdní řád. Zjišťujete, že to sice je expres, ale přesto staví v každé, no, zastávce. Vzdáváte to podruhé. Je v něm teplo, aspoň něco.

Blížíte se k Brnu. Je 00:56. Autobus vám jede za čtyři minuty. Prakticky nemáte šanci ho stihnout. Ledaže by vlak přijel k nástupišti č. 1, které je hned vedle vstupní haly, za kterou staví váš autobus. Vlak vjíždí na nástupiště č. 1. Rozbíháte se. A narazíte na zamčené dveře. Stoický klid. Seberete všechny síly a místo dvaceti metrů obíháte celé nádraží podchodem. Na nástupiště přibíháte tři minuty po odjezdu autobusu, svaly vám mezitím sežerou všechen cukr a škubete okem.

Zpoždění. Ten večer už třetí.

Z posledních sil se vyhrabete po schodech autobusu a ztěžka usedáte. Hluboký vděk.

:-)

Veselý advent!

P.S. Příčinou zpoždění letadla bylo skutečně počasí a některá letadla skutečně přistávala v Brně. Náš pilot se „bohužel” rozhodl risknout přistání na zasněžené, klouzavé přistávací dráze. Všechna čest jeho pilotnímu umění!

P.P.S. Příčinou zpoždění vlaku byl zřejmě pozdní příjezd soupravy, která to poté měla otočit a jet zpátky. Proč přijela pozdě už se ovšem asi nedozvíme.

P.P.P.S. Jaká byla příčina zpoždění nočního autobusu netuším. Ale v Brně je to naštěstí normální (obvykle je to čekání na přípoj). Takže díky Dopravnímu podniku města Brna! <3

 

Váš komentář