12 Bře
Návštěva zubaře obvykle nepatří mezi naše oblíbené činnosti. Chodíme k němu s největším sebezapřením a doufáme, že se obejde bez jakéhokoliv zásahu do našich zubů. Někdo je možné se u něj i pobavit. Buď to zařídí zubař, je-li k tomu dostatečně způsobilý, rozuměj bláznivý. Nebo se zasmějete sami při vzpomínkách a srovnávání úrovně jednotlivých zařízení. Zubařů jsem za svůj život vystřídala několik. Na zubařku úplně první, základoškolskou, vzpomínám v nedobrém. Byla [...]

Návštěva zubaře obvykle nepatří mezi naše oblíbené činnosti. Chodíme k němu s největším sebezapřením a doufáme, že se obejde bez jakéhokoliv zásahu do našich zubů. Někdo je možné se u něj i pobavit. Buď to zařídí zubař, je-li k tomu dostatečně způsobilý, rozuměj bláznivý. Nebo se zasmějete sami při vzpomínkách a srovnávání úrovně jednotlivých zařízení.

Zubařů jsem za svůj život vystřídala několik. Na zubařku úplně první, základoškolskou, vzpomínám v nedobrém. Byla krutá, nerespektovala jakékoliv potřeby svých malých bezbranných pacientů a navíc jí páchlo z pusy. Vzbudila ve mně absolutní odpor k tomuto řemeslu. Nadávala, když jsme se bránili otevřít pusu, a návštěva u ní znamenala trauma dva týdny před a měsíc po. Dodnes jsem celá vzteky bez sebe nad tehdejším systémem, který nedovoloval svobodně si lékaře vybrat. Grrr!

O to větší úleva nastala na střední škole. Zubaře jsme si rovněž vybrat nemohli, ale doktorka se zdála být daleko lepší. Byla to řeznice, co si budeme povídat. A tyranka. Žádná sestřička u ní nevydržela déle než měsíc. Ale byla  vtipná. Každému, bez rozdílu věku, tykala a oslovovala ho „babulko” a mě zásadně adresovala „slintavý bernardýnku”. Ve snaze vytřískat co nejvíc ze zdravotních pojišťoven, rozvrtala každému celou pusu se slovy „to je jenom ždibíneček, ale pro jistotu ho vyvrtáme”. Bílé plomby zásadně nedělala, protože se jí nechtěl držel laserový vytvrzovač, a když mi objevila kaz z boku osmičky, po deseti minutách „mordování” s ním vykřikovala na celou ordinaci: „Že jsem se na to nevysr… a ten zub nevytrhla!” Moje vytřeštěné oči jí byly ukradené.

V okamžiku, kdy mi došlo, že zubaře si svobodně zvolit můžu, zvolila jsem změnu a přesunula se k závodní lékařce do nemocnice, kde pracovali rodiče. Paní doktorka byla moc milá a moc hodná. Nicméně pod tlakem dlouhého seznamu pacientů a délkou čekací listiny se omezovala pouze na amalgám a nic víc. Bílé plomby nejsou kvalitní, bělení zubů jim škodí a jestli ještě jednou bude zlobit na šestka vlevo dole, uděláme můstek. Uáááá? Co prosím? Já nechci v puse žádný visutý most spojující dva obroušené zbytky mých krásných zubů. Naštěstí se vše vyřešilo zásahem osudu. Doktorka odešla do předčasného důchodu a já dostala nemocniční kopačky.

A teď babo raď. Rozhodla jsem se, že už nechci žádná polovičatá řešení a našla si soukromého lékaře. Toho nejlepšího. A po čertech drahého. Ale ta úleva! Konečně se nebojím chodit k zubaři. U jakéhokoli zákroku si hezky poležíte, v puse vám tancují moderní nástroje hrající všemi barvičkami, automaticky dostanete anestezii, takže necítíte ani ťuk, prostě idylka. Jediné, co zůstalo, je slintající bernardýn. Sice mi tak nikdo neříká, ale já se tak cítím. To v okamžiku, kdy mi po té umrtvující injekci ztuhne půlka obličeje a sliny tečou ven jaksi samy. Vzpomenu si vždycky na „babulku” a směju se. Protože vím, že moje drahocenné zoubky jsou v dobrých rukou, nehrozí jim vytržení, nikdo jim nebude nadávat a já je můžu cenit od ucha k uchu!

Váš komentář